آیا کنترل سطح کلسترول خون از آلزایمر پیشگیری می‌کند؟

نوشته شده توسط آنا ساندویی- چاپ شده در تاریخ سه شنبه 22 نوامبر سال 2018

تأیید صحت علمی توسط ایزابل گادفری

بزرگ‌ترین مطالعه ژنتیکی بیماری آلزایمر تا به امروز، یافته است که تعدادی از گوناگونی‌های ژنی خطر زوال عقل و بیماری‌های قلبی-عروقی را در برخی افراد افزایش می‌دهد. یافته‌ها به‌طور ویژه بر این موضوع اشاره می‌کنند که ممکن است بتوانیم داروهای قلبی- عروقی را برای پیشگیری یا درمان آلزایمر مورداستفاده قرار بدهیم.

ترجمه جمله زیر تصویر: یافته‌های یک مطالعه‌ی جدید این سؤال را ایجاد کرده است که آیا داروهای بیماری‌های قلبی عروقی از آلزایمر جلوگیری می‌کنند؟

آلزایمر در حال حاضر تعداد زیادی از سالمندان آمریکایی را تحت تأثیر قرار داده است؛ اما مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) هشدار داده است که بار این بیماری تا سال 2060 میلادی در ایالات‌متحده 2 برابر خواهد شد.

در حال حاضر 7/5 میلیون آمریکایی مبتلا به این بیماری هستند و متخصصین تصور می‌کنند که این عدد تا 40 سال آینده به حدود 14 میلیون نفر خواهد رسید. درنتیجه یافتن علت اصلی آلزایمر و پیشرفت در یافتن درمان آن اهمیت حیاتی دارد.

پژوهشگران آگاه هستند که این بیماری تحلیل برنده دستگاه عصبی دارای مؤلفه‌های ژنتیکی مهمی است. برای مثال یک فرد با یک رونوشت از گوناگونی ژنی APOE4 نسبت به فردی که فاقد این تفاوت ژنی است 2 برابر بیشتر درخطر ابتلا به بیماری آلزایمر است. درحالی‌که دارا بودن 2 رونوشت ژنی خطر ابتلا را 12 برابر افزایش می‌دهد.

ژن APOE4 ساخت یک پروتئین به نام آپولیپوپروتئین E را کدگذاری می‌کند. این پروتئین در ترکیب با چربی یا روغن یک نوع مولکول به نام لیپوپروتئین را ایجاد می‌کند.

لیپوپروتئین‌ها در انتقال کلسترول و سایر انواع چربی‌ها در جریان خون نقش دارند. همچنین یک ارتباط ثابت‌شده بین بیماری آلزایمر و کلسترول وجود دارد.

بااین‌وجود، مطالعه‌ای جدید تعداد زیادی ژن کشف کرده است که خطر ابتلا به آلزایمر را به بیماری‌های قلبی عروقی ارتباط می دهد.

 

مطالعه جدیدی که در مجله آکتا نورولوجیکا چاپ شده است، بزرگ‌ترین مطالعه ژنتیکی آلزایمر تا به امروز است. مسئولان مطالعه دکتر کلست. ام.کارچ استادیار روانشناسی دانشگاه پزشکی واشنگتن در سینت لوییز میزوری و دکتر رائول اس.دسیکان استادیار رادیولوژی سیستم عصبی در دانشگاه سانفرانسیسکو کالیفرنیا بودند.

آلزایمر و بیماری‌های قلبی عروقی

گروه تحقیقاتی برای بررسی DNA 5/1 میلیون فرد از مطالعات جامع ارتباطات گستره ژنی و ابزارهای معتبر استفاده کردند.

این گروه تحقیقاتی به‌ویژه تفاوت در DNA افرادی که دارای عوامل خطر بیماری‌های قلبی مانند نمایه توده بدنی (BMI) بالا، دیابت نوع 2 و سطوح بالای تری گلیسیرید و کلسترول بودند را موردبررسی قراردادند.

به‌طورکلی، آنالیزها 90 نقطه در ژنوم یافت که پولی‌مورفیسم های تک نوکلئوتیدی (چندشکلی‌های تک نوکلئوتیدی)(SNPs) نامیده می‌شوند و با خطر آلزایمر و بیماری‌های قلبی-عروقی مرتبط هستند.

دانشمندان به این نتیجه رسیدند که این SNP 90 در طول 19 کروموزوم وجود دارند.

6 عدد از این چندشکلی‌های تک نوکلئوتیدی شدیدا خطر آلزایمر را بالا برده و موجب افزایش سطح چربی خون می‌شوند که این یافته تأییدکننده نتایج مطالعات قبلی در این زمینه است.

برخی از SNP هایی که این گروه تحقیقاتی شناسایی کردند در ژن‌هایی وجود داشتند که پیش‌ازاین دانشمندان ارتباط آن‌ها را با خطر بیماری آلزایمر به دست نیاورده بودند. SNP های منطقه CELF1/MTCH2/SPI1 در کروموزوم 11 که مطالعات قبلی آن‌ها را به ایمنی بدن مرتبط می‌دانستند شامل این SNP ها می‌شوند.

پژوهشگران بررسی های خود را در مطالعات جامع ژنتیکی افراد سالم تکرار کردند. آن‌ها به این نتیجه رسیدند که شرکت‌کنندگان دارای سابقه خانوادگی آلزایمر ، حتی اگر خود فاقد علائم بیماری باشند با احتمال بیشتری دارای این ژن‌های خطرناک تازه تشخیص داده ‌شده هستند.

آیا سطح پایین کلسترول از آلزایمر جلوگیری می‌کند؟

دکتر کارچ بر اساس یافته‌ها بیان کرد: ژن‌هایی که بر متابولیسم چربی‌های اثر می‌گذارند با خطر بیماری آلزایمر نیز مرتبط هستند.

بااین‌وجود او خاطرنشان کرد ” به نظر نمی‌رسد ژن‌هایی که با سایر عوامل خطر بیماری‌های قلبی-عروقی مرتبط هستند، مانند نمایه توده بدنی بالا و دیابت نوع 2 با عوامل خطر ژنتیکی آلزایمر ارتباط داشته باشند”

او افزود: این یافته‌ها فرصتی برای استفاده از داروهای مؤثر بر مسیر متابولیسم چربی‌ها در بیماری‌های دیگر ایجاد می‌کند. در راستای این یافته‌ها ما می‌توانیم به این موضوع فکر کنیم که ممکن است برخی از این داروها در پیشگیری یا به تأخیر انداختن بیماری آلزایمر مفید باشند.

دکتر دسیکان متذکر شد: ممکن است کنترل سطح کلسترول و تری گلیسیرید به مدیریت خطر آلزایمر در برخی از افراد کمک کند. بااین‌حال او تأکید کرد که تحقیقات بیشتری برای تأیید این موضوع موردنیاز است.

“این یافته‌ها نشان می‌دهد بدون در نظر گرفتن این‌که چه عاملی باعث ایجاد عامل دیگر می‌شود، آسیب‌شناسی بیماری‌های قلبی عروقی و آلزایمر در کنار هم اتفاق می‌افتد زیرا این دو به‌طور ژنتیکی به هم مرتبط هستند. بنابراین اگر شما دارای این تفاوت‌های ژنتیکی باشید، نه‌تنها درخطر بیماری‌های قلبی بلکه درخطر ابتلا به آلزایمر نیز هستید.” دکتر رائول دسیکان

دکتر کارچ مطالعه را به این صورت خلاصه می‌کند: برای درک این موضوع که چگونه ژن‌های ایجادکننده آلزایمر خطر سایر بیماری‌ها به‌ویژه بیماری‌های قلبی عروقی را افزایش می‌دهند یا برعکس، نیاز به مطالعه‌های بسیار است؛ بنابراین نیاز است که ما به‌صورت همه‌جانبه این خطرها را موردبررسی قرار دهیم.