نویسنده هانر وایتمن

افرادی که از بیماری‌های اضطرابی یا حملات هراسی رنج می‌برند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌باشند. این گفته بر اساس یافته‌ی جدید انتشاریافته در مجله پزشکی روانی است.

در پی ایجاد احساس شدید ترس، ‌حمله هراسی (پانیک اتک) علائم فیزیکی و جسمی را برای فرد به دنبال دارد من جمله: درد قفسه سینه، تپش قلب و مشکلات تنفسی (علائمی که به گفته‌ی دانشمندان می‌تواند نشان‌دهنده‌ی انواع بیماری‌های اشتباه تشخیص داده شده قلبی باشد.

اختلالات اضططراب حدود 6 میلیون انسان بالغ را در ایالات متحده درگیر کرده است که در بین آن‌ها،‌ سهم زنان دوبرابر مردان است. افراد مبتلا به اضطراب، نوعی احساس ناگهانی بسیار شدید ترس را تجربه می‌کنند که این موجب از دست دادن کنترل برای دقایقی می‌گردد که به آن، حملات هراسی می‌گویند. در این میان، افراد ممکن است علائم فیزیکی نیز داشته باشند مانند عرق کردن، مشکلات تنفسی،‌ سرگیجه، تپش قلب، تب و لرز، درد قفسه سینه و معده درد.

مطالعات قبلی از ارتباط بین حملات هراسی و مشکلات قلبی عروقی خبر می‌دهد. برای مثال طبق تحقیقی که در سال 2007 در بیمارستان عمومی ماساچوست در بوستون انجام شد، محققان ادعا کردند در زنان مسنی که حداقل یک حمله هراسی داشته‌اند، ریسک ابتلا به حملات قلبی یا سکته افرایش می‌یابد.

اما طبق گفته‌ی محققان این مطالعه‌ی جدید،‌ شامل پروفسور گری ویترت از دانشکده پزشکی دانشگاه آدلاید در استرالیا،‌ ارتباط میان اضطراب و هراس و بیماری‌های قلبی هم‌چنان بحث‌برانگیز است.

افراد مبتلا به اختلالات اضطراب و هراس، باید به‌طور مرتب سلامت قلب خود را چک کنند.

در طی تلاشی برای درک بهتر این ارتباط،‌ پروفسور ویترت و همکارانش،‌ 12 مطالعه‌ی دیگر را که جمعا دارای جمعیت آماری حدود 1 میلیون فرد بود،‌ بررسی کردند که 58،111 نفر از آن‌ها مبتلا به بیماری‌های قلبی عروقی بودند. در این میان،‌ افراد مبتلا به اختلالات اضطراب نسبت به افراد سالم،‌ حدود 36٪ بیشتر در معرض خطر حمله قلبی و 47٪ بیشتر در معرض خطر بیماری‌های قلبی بودند. محققان می‌گویند که ارتباطی روشن میان اضطراب و بیماری‌های قلبی یافته‌اند اما هنوز مکانیسم دقیقی از دلیل این ارتباط پیدا نشده‌است. پروفسور ویترت می‌گوید: ارتباط بین بیماری‌های هراسی و قلبی هم‌چنان بحث‌برانگیز است که یک دلیل آن، ‌همپوشانی علائم فیزیکی مثل درد قفسه سینه، تپش قلب و نفس‌تنگی است. هم‌چنین این محتمل است که در برخی افراد، علائم بیماری هراس و اضطراب، بیان‌گر یک بیماری قلبی اشتباه باشد.

همانطور که دانشمندان امیدوارند در مطالعات بعدی، درک بهتری از ارتباط بین هراس و اضطراب با قلب پیدا کنند، ‌هم‌چنین تاکید می‌کنند که بهرحال طبق این مطالعه تمام افرادی که اضطراب و حملات هراسی را تجربه کرده‌اند باید همواره مراقب سلامت قلب خود باشند.

هم‌چنین پروفسور جان بلترایم، نویسنده ارشد این مطالعه در دانشکده پزشکی دانشگاه آدلاید اضافه می‌کند که یافته‌های جدید که نشان‌دهنده‌ی ارتباط بین اختلالات هراس و بیماری‌های قلبی عروقی هستند، ‌بر اهمیت این بیمارانی که به‌دنبال مراقبت‌های پزشکی برای علائم درد قفسه سینه خود هستند و نه صرفا نسبت دادن اختلال هراس به آن‌ها ،‌تاکید میکند. چرا که اگر یافته‌های قلبی عروقی نشان دهند که درد قفسه سینه (که از علائم افراد مبتلا به اختلال هراس هست)‌ با حملات قلبی در ارتباط است،‌ در این صورت درمان این مشکل می‌تواند جان این افراد را نجات دهد.

هم‌چنین طبق مطلبی جدید در مجله اخبار پزشکی امروز، بی‌خوابی یا کم‌خوابی خطر حمله قلبی و سکته را افزایش می‌دهد. بنابراین کم‌خوابی به لیست عوامل خطر بیماری‌های قلبی عروقی اضافه شده است.