یک تحقیق جدید نشان می دهد که حتی آشفتگی های جزئی در خواب می تواند خطر بالا رفتن فشار خون را در خانم ها افزایش دهد . این افزایش حتی می تواند در خانم هایی با میزان خواب کافی هم اتفاق بیفتد .

تا مدت ها تصور ما براین بود که کم خوابی ، فشار خون و درنتیجه خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد .

اخیرا محققین بخش درمانی دانشگاه Colombia در نیویورک ، پژوهشی را برای رسیدن به جواب این سوال که آیا اختلالات خفیف خواب هم می تواند مشکلات قلبی-عروقی قابل ملاحظه ای ایجاد کند یا خیر را انجام دادند.

حدود یک سوم مردم آمریکا به اندازه کافی نمی خوابند و بنظر میرسد زنان بیشتر از مردان از این مشکل رنج می برند .

دلایل بسیاری وجود دارد که مشکلات خواب در زنان بیشتر از مردان است .  به طور مثال ؛ وظیفه مراقبت از کودکان و همچنین بزرگسالان ناتوان بر عهده زنان است . همچنین خانم ها در طول زندگی خود تغییرات هورمونی و دوره های ماهیانه را نیز تجربه می کنند .

به همین جهت دانشمندان تصمیم گرفتند که تمرکز خود را بر مطالعه روی خانم ها اختصاص دهند . خانم بروک آگارول به عنوان رییس گروه تحقیقات ، توضیح می دهد که چرا شیوع اختلال خواب – به ویژه در زنان – نگران کننده است .

 

او می گوید، “تحقیقات نشان داده اند که محرومیت از خواب و مشکلات کم خوابی ، ممکن است تأثیراتی نامطلوب بر سلامت قلب و عروق زنان داشته باشد.”

 

 

 

بررسی اختلالات خواب

 

برای بررسی، دانشمندان 323 زن سالم در بازه سنی 20 تا 79 سال را مطالعه کردند. در کنار مشکلات شدید خواب مانند آپنه خواب – که در آن تنفس فرد برای مدت کوتاهی در حین خواب متوقف می شود – آنها برای مشکلات جزئی تری مانند کیفیت خواب پایین ، مشکل در ” به خواب رفتن ”  و اختلال بی خوابی مورد آزمایش قرار گرفتند.

 

نتایج آنها اخیرا در مجله انجمن قلب آمریکا منتشر شد.

 

محققان از یک دستگاه شبیه ساعت مچی برای نظارت بر خواب زنان استفاده کردند. آنها نشان دادند که زنانی که اختلالاتی بعضا کوچک را در خواب نشان می دهند – حتی برای آن هایی که هر شب  9-7 ساعت خواب کافی دارند – بیشتر احتمال دارد فشار خون بالا داشته باشند.

 

به عبارت دیگر، حتی وقتی که مدت زمان خواب در سطح مطلوبی بود، اختلالات خواب همچنان خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش می داد. براین اساس محققان نتیجه می گیرند:

 

“اختلالات خواب خفیفی مانند کمبود کیفیت خواب، دیر به خواب رفتن و بی خوابی ، با افزایش فشار خون و التهاب عروق در زنان همراه است ؛ حتی در صورت عدم محرومیت از خواب”.

 

 

نشانگرهای عروقی

 

از شرکت کنندگان ، 26 زن نیز به محققان اجازه دادند از سلولهای اندوتلیال – سلول هایی را که رگ های خونی را می پوشانند -در بازوی آن ها نمونه گیری شود . این تیم نمونه هایی از یک پروتئین به نام فاکتور هسته ای کاپا B -که مربوط به التهاب است و می تواند نشانه بیماری های قلبی و عروقی باشد – را مورد ارزیابی قرار دادند .

 

همانطور که انتظار می رفت، دانشمندان ارتباطی بین اختلالات خواب و التهاب در سلول های اندوتلیال پیدا کردند.

 

بروک آگارول می گوید : یافته های ما نشان می دهد که مشکلات خواب خفیف، ممکن است موجب آغاز التهاب اندوتلیال عروقی شود که به طور قابل توجهی می تواند باعث بیماری های قلبی عروقی می شود. نتایج یک آزمایش بالینی دیگر هم می تواند این نتایج را تایید کند.

 

اگر چه تحقیق بر روی یک نمونه نسبتا کوچک (به ویژه تحقیقات سلولهای اندوتلیال ) انجام شده است،اما یافته های آن به نظر می رسد صحیح و کاربردی است. در واقع، دانشمندان در حال انجام آزمایش های موازی دیگری نیز هستند .

 

همانطور که ما انتظار داریم تا یافته های ما تایید شود ، آگارول می گوید: عقل حکم می کند  به مراقبت از زنانی که دارای اختلالات خواب خفیف هستند ؛ به منظورکمک به پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی در آن ها ادامه دهیم”