بیماری قلبی علت اصلی مرگ و میر در بسیاری از کشورها از جمله ایالات متحده است. این عبارت شامل طیف گسترده ای از مشکلات قلبی عروقی می باشد، از جمله:
بیماری عروق کرونر
اختلالات ریتم قلب (آریتمی)
سخت شدن شریانها (آترواسکلروز)
عفونت قلبی
نقص مادرزادی قلب

حملات قلبی، سکته مغزی و سایر عوارض زمانی بوجود می آیند که رگ های خونی مسدود شده یا محدود شده باشند. در حالی که بیماری قلبی می تواند مرگبار باشد، در بیشتر افراد نیز قابل پیشگیری است. با اتخاذ عادت های سالم زندگی، می توانید به طور بالقوه با یک قلب سالم زندگی کنید.

عوامل خطرناک برای بیماری های قلبی چیست؟
عوامل زیادی در ابتلا به بیماری های قلبی تاثیر دارد، برخی از آنها قابل پیشگیری هستند و بعضی از آن ها قابل پیشگیری نیستند. CDC می گوید که 49 درصد از آمریکایی ها حداقل در معرض یک عامل خطرناک قرار دارند برخی از این موارد عبارتند از:
فشار خون بالا
کلسترول بالا (و سطح HDL پایین)
کشیدن سیگار
چاقی
عدم فعالیت فیزیکی

برای مثال، سیگار کشیدن که یکی از عوامل خطرناک برای بیماری های قلبی است قابل پیشگیری است. طبق اطلاعات مرکز ملی دیابت، افرادی که سیگار می کشند دو برابر بیشتر از بقیه افراد به بیماری های قلبی مبتلا می شوند.
گرچه افراد مبتلا به دیابت هم ممکن است در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی قرار بگیرند زیرا سطح قند خون بالا که باعث ابتلا به دیابت می شود باعث مشکلات زیر نیز می شود:
درد قفسه سینه (آنژین)
حمله قلبی
سکته مغزی
بیماری عروق کرونر

اگر دچار دیابت هستید، سطح گلوکز خود را کنترل کنید این کار برای محدود کردن خطرات ابتلا به بیماری های قلبی نیز ضروری است. انجمن قلب آمریکا گزارش کرده است بیماری قلبی شایع ترین علت ناتوانی در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 است.
سابقه خانوادگی، قومیت، جنس و سن نیز از عوامل دیگر ابتلا به بیماری های قلبی هستند. این عوامل خطرناک قابل پیشگیری نیستند.
زیر 55 سال برای مردان (به ویژه یک پدر یا برادر)
زیر 65 سال برای زنان (مادر و خواهر)
قومیت نیز یک عامل خطرناک دیگر است. گروه های نژاد آسیایی و آفریقایی در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی بیشتری نسبت به گروه های دیگر هستند. همچنین مردان نیز نسبت به زنان بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی هستند.
در نهایت سن نیز می تواند خطر ابتلا به سکته قلبی را افزایش دهد. با توجه به گفته فدراسیون جهانی قلب، پس از 55 سالگی، خطر ابتلا به سکته مغزی دو برابر می شود.

چگونه می توانید از بیماری قلبی جلوگیری کنید؟
درست است که بعضی از عوامل خطرناک برای بیماری قلبی مانند سابقه خانوادگی قابل پیشگیری نیستند، اما هنوز هم مهم است که شانس ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهید.

داشتن فشار خون سالم و کلسترول خون، اولین گام هایی است که برای داشتن قلب سالم ضروری است. یک فشار خون سالم کمتر از 120 سیستول و 80 دیاستولیک بیان می شود. سيستوليک اندازه گيری فشار است در حالي که قلب در حال کار کردن است. اندازه گیری دیاستولیک زمانی است که قلب در حال استراحت است. اعداد زیاد نشان دهنده این است که قلب برای پمپاژ کردن خون به سختی کار می کند.

حفظ سطح کلسترول بستگی به عوامل خطر و تاریخچه بیماری قلب دارد. اگر در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت قرار دارید و یا قبلا حمله قلبی داشته اید، سطح هدف کمتر از افرادی است که دارای خطر کم یا متوسط هستند.

شاید گفتن آن ساده به نظر می رسد، اما مدیریت استرس می تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهد. استرس های مزمن را به عنوان یکی از دلایل بیماری های قلبی ارزیابی کنید. اگر اغلب غمگین و مضطرب هستید و با رویدادهای روزمره زندگی، مانند مسافرت، تغییر شغل یا طلاق احساس استرس بیش از حد می کنید بهتر است با پزشک مشورت کنید.
خوردن غذای سالم و ورزش منظم نیز مهم است. اطمینان حاصل کنید که از خوردن مواد غذایی با چربی اشباع شده و نمک جلوگیری می کنید. توصیه می شود 30 تا 60 دقیقه در روز ورزش کنید. برای اطمینان از این دستورالعمل ها با پزشک خود مشورت کنید.

اگر سیگار می کشید، آن را ترک کنید زیرا نیکوتین سبب تحریک عروق خونی می شود و باعث می شود که خون اکسید شده به گردش بیفتد، که می تواند منجر به آترواسکلروز شود.

چه کاری می توانید پس از تشخیص بیماری قلبی انجام دهید؟
اگر اخیرا دچار بیماری قلبی شده اید، با پزشک خود در مورد اقدامات لازم صحبت کنید. با قرار دادن یک لیست از عادت های روزمره خودتان را آماده کنید. موضوعات ممکن عبارتند از:

چه داروهایی مصرف میکنید
آیا به صورت منظم ورزش می کنید
رژیم غذایی شما چگونه است
آیا سابقه خانوادگی بیماری قلبی یا سکته مغزی دارید
هر علامتی که تجربه می کنید (مانند سرگیجه یا کمبود انرژی و …) را یادداشت کنید
دیدن پزشک به طور مرتب یکی از عادت های شیوه زندگی است که می توانید برای کاهش بیماری قلبی انجام دهید. به این ترتیب، هر گونه مسائل بالقوه می تواند در اسرع وقت مورد توجه قرار گیرد. برخی از عوامل خطرناک، مانند فشار خون بالا، ممکن است با داروها درمان شوند تا خطر بتلا به بیماری قلبی را کاهش دهد.