مؤلف: دکتر کاترین پداک

بررسی صحت این سایت توسط جاسمین کولایر انجام گرفته است

 

 

افرادی که دارای شغل های پر استرس هستند، احتمال رخ دادن فیبریلاسیون دهلیزی در آنها بیشتر است. این عارضه نوعی اختلال تپش‌قلب رایج است که می تواند ریسک سکته قلبی را به طور چشمگیری افزایش دهد.

این مقاله براساس نتیجه یک مقاله سوئدی در رابطه با فشار کاری که اکنون در مجله اروپایی دانش پیشگیرانه قلب شناسی چاپ شده، تالیف شده است. تعریف محققان از شغل های پر استرس، کارهایی است که از لحاظ فیزیکی طاقت‌فرسا هستند، اما کنترل کمی بر موقعیت کاری را در اختیار کارمندان قرار می‌دهند. برای اینگونه شغل ها، می توان این نمونه‌ها را بیان کرد: راننده اتوبوس، پرستار، و کارگر خط مونتاژ.

مطالعات پیشین، استرس کاری را با مشکلات قلبی عروقی مرتبط دانسته اند، اما اینکه آیا با فیبریلاسیون دهلیزی نیز ارتباطی وجود دارد، مشخص نیست.

بر اساس اظهارات مولف اصلی تحقیق، الینور ال. فرانسون که یکی از استادیارهای مبحث همه گیر شناسی در دانشگاه یون کوپینگ سوئد است، فیبریلاسیون دهلیزی “یک عارضه رایج  با عواقب خطرناک است، و از اینرو، یافتن راههای پیشگیری آن برای سلامت عموم از اهمیتی ویژه برخوردار است.”

 

فیبریلاسیون دهلیزی و عواقب آن

میلیونها نفر در ایالات متحده آمریکا تحت تاثیر این عارضه هستند. فیبریلاسیون دهلیزی هنگامی رخ می دهد که دو حفره بالایی قلب (دهلیز) تپش غیرعادی داشته و به این صورت، جریان خون به دو حفره پایینی قلب (بطن) قطع خواهد شد. این عارضه که می‌تواند موقت یا دائم باشد، ریسک حمله قلبی را افزایش می‌دهد. فردی که به فیبریلاسیون دهلیزی مبتلا است، ریسک سکته قلبی برایش ۴ تا ۵ برابر از یک فرد عادی بیشتر است.

با این وجود، برخی افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است هیچ علائمی نداشته و حتی متوجه نشوند که مبتلا به این عارضه هستند.

هر سال در آمریکا بیش از ۷۵۰ هزار نفر به دلیل فیبریلاسیون دهلیزی به بیمارستان مراجعه کرده و ۱۳۰ هزار نفر در اثر این عارضه جان خود را از دست می‌دهند. مرگ هایی که فیبریلاسیون دهلیزی در آنها سهم داشته و علت اصلی آنها بوده ، در ۲۰ سال پیش افزایش یافته‌اند. هزینه‌های مربوط به فیبریلاسیون دهلیزی چشمگیر هستند.

در کل، هزینه های عمومی در آمریکا در رابطه با این عارضه، سالانه ۶ میلیارد دلار است. متوسط صورتحساب سالانه پزشکی برای درمان یک فرد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی ۸۷۰۵ دلار بیشتر از افراد عادی است.

الگوی کنترل تقاضا

به منظور ارزیابی فشار کاری، پروفسور فرانسون و گروهش از نوعی معیار سنجش شغلی استفاده کردند که بر اساس الگوی کنترل تقاضا بنا شده است. این الگو یکی از الگوهای فشار کاری است که “بیشتر از همه مطالعه شده است”. این الگو بر اساس این ایده بنا شده که اثر تقاضای شغلی بر فشاری که افراد شاغل تجربه می‌کنند، توسط میزان کنترلی که آنها بر شغلشان دارند کمتر می‌شود. محققان برای این تحقیق از یک پرسشنامه سوئدی استفاده کردند که بر اساس الگوی کنترل تقاضا بنا شده بود. این پرسشنامه شامل ۵ پرسش در رابطه با تقاضای شغلی و شش سوال در رابطه با کنترل است.

برای مثال، سوال های پرسشنامه در مورد هر فرد به این صورت هستند:

  • آیا شما باید “بسیار سخت کار کنید یا سرعت کاری تان بسیار زیاد باشد؟”
  • آیا شما تجربه تقاضاهای متضاد در کارتان را داشته‌اید یا خیر؟
  • آیا شما زمان کافی برای به اتمام رساندن وظایفتان را دارید یا خیر؟
  • آیا شما باید تعداد زیادی از کارهای تکراری را انجام دهید یا خیر؟
  • آیا شما قادر هستید تا تصمیم بگیرید چه کارهایی انجام داده و آنها را چگونه انجام دهید؟

 

رابطه بین فشار کاری و فیبریلاسیون دهلیزی

محققان از داده های جمع آوری شده از ۱۳۲۰۰ فرد که “بیانگر نمونه ای از جمعیت شاغل سوئد بودند”، استفاده کردند. آنها در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۸ و ۲۰۱۰ در بررسی سلامت شغلی در درازمدت در کشور سوئد (SLOSH) شرکت کردند. هیچ یک از شرکت کنندگان این بررسی مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی نبوده – یا سابقه چنین اختلالی را در زمان مشارکت در این بررسی نداشتند. همچنین، آنها سابقه سکته های قلبی را نداشتند. همه آنها شاغل بوده، و زمانی که وارد این بررسی شدند، تعدادی از پرسشنامه ها را پر کردند. این پرسشنامه ها با پست به آنها ارسال شده و شامل پرسشهای معمول جمعیت شناسی و دیگر سوالاتی در رابطه با سلامت و سبک زندگی و نوع شغل هر نفر بود. این بررسی گروه نمونه را به مدت ۵ سال و ۷ ماه تحت نظر داشت. محققان با استفاده از ادارات ثبت ملی توانستند ۱۴۵ مورد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی را در طول این دوره زمانی بیابند. تجزیه و تحلیل داده های SLOSH – پس از تطبیق فاکتورهای سن، جنسیت و سطح سواد – نشان داده که فشار کاری با میزان تقریبی ۵۰ درصد ریسک افزایش یافته فیبریلاسیون دهلیزی مرتبط است. هنگامی که این گروه نتایج را برای شامل کردن اثر تمرینات ورزشی، سیگار کشیدن، فشار خون، و شاخص توده بدنی تطبیق داده بود، تغییری در میزان ریسک مشاهده نشد.

الگوی ´همسان´ با داده‌های دیگر

محققان تحلیل دیگری را انجام دادند که در آن داده های SLOSH با داده هایی از دو تحقیق مشابه دیگر جمع‌آوری شده بود. یافته‌های این داده ها نشان داد که فشار کاری با ۳۷ درصد ریسک افزایش یافته فیبریلاسیون دهلیزی مرتبط است. پروفسور فرانسون اظهار دارد: “در میان مطالعات گوناگون ، یک الگوی همسان وجود داشت که بر طبق آن، استرس کاری یک عامل ریسک برای فیبریلاسیون دهلیزی است. او تاکید می‌کند که کارمندانی که به دلیل شغلشان استرس داشته و تپش قلب یا هر نوع نشانه دیگری از فیبریلاسیون دهلیزی دارند، باید به پزشک‌ شان مراجعه کرده و در رابطه با بهبود شرایط کاری با رئیس شان صحبت کنند.

“فشار کاری باید یک عامل ریسک تغییرپذیر برای جلوگیری از فیبریلاسیون دهلیزی و بیماری‌های قلبی عروقی در نظر گرفته شود”.

پروفسور الینور ال. فرانسون