دکتر کاترین پاداک[1]/ چاپ دوشنبه 17 دسامبر 2018

مورد تأیید پالا فیلد[2]

بر اساس تحقیق جدید، پرسش از سالمندان درباره میزان افزایش وزنی که در گذشته داشته‌اند، می‌تواند به پیش‌بینی نا‌رسا‌یی قلب آنها کمک کند.

پزشکانی که افراد مسن را معالجه می‌کنند، به‌طور کامل به سوابق وزنی دقیق موجود در مدارک پزشکی گذشته آنها دسترسی دارند.

با این وجود، سوابق پزشکی موجود، همیشه منجر به مراجعه همیشگی بیماران به همان پزشک نمی‌شود، چرا که آنها پزشک مراقبت اولیه[3] خود را تغییر می‌دهند.

محققان دارای درجه دکتری دانشکده پزشکی جانز هاپکینز[4] واقع در بالتیمور[5]، با تحقیق درباره بیش از 6000 سالمند، نتیجه گرفتند که تنها با پرسش از افراد مسن درباره میزان افزایش وزن آنها در سن 20 و 40 سالگی، می‌توان خطر نا‌رسا‌یی قلب را پیش‌بینی کرد.

محققان در گزارش تحقیقی که در نشریه انجمن قلب امریکا[6] اهمیت زیاد‌ی دارد، این‌گونه می‌نویسند: “وزن خود‌گزارش شده عمر”[7] “تدبیر‌ی با تکنولوژ‌ی پایین است که به سهولت در برخورد بالینی به‌کار می‌رود.”

 

محققان دریافتند، وزن خود‌گزارش شده که بعید است مانند وزن ثبت شده بالینی، دقیق باشد و همچنین شاخص توده بدنی (BMI)[8]، می‌توانند پیش‌بینی کننده خوبی برای خطر نا‌رسا‌یی قلب باشند.

 

چاقی و نا‌رسا‌یی قلب

تحقیقات قبلی نشان داده‌اند که هر چه افراد چاق‌تر باشند، احتمال بالا‌رفتن خطر ابتلا به نا‌رسا‌یی قلب در آنها بیشتر می‌شود.

دکتر ارین دی مایکس[9]، استاد مشاور پزشکی[10] این‌گونه توضیح می‌دهد: “به همین دلیل است که سنجش وزن فرد در سن پیر‌ی ممکن است تمامی روند خطر ابتلا به نا‌رسا‌یی قلب را نشان ندهد.”

وی اضافه می‌کند: شواهد زیاد‌ی وجود دارند مبنی بر اینکه به‌طور کلی، احتمال خطر کمتر‌ی برای افراد‌ی که به تازگی دچار چاقی شده‌اند در مقایسه با افراد‌ی که سابقه چاقی دارند، وجود دارد.

نا‌رسا‌یی قلب که نا‌رسا‌یی احتقانی قلب[11] نیز نامیده می‌شود، عارضه‌ای جدی است. این عارضه زمانی رخ می‌دهد که ماهیچه قلب به تدریج ضعیف می‌شود و به حد‌ی منقبض می‌شود که نمی‌تواند به اندازه کافی اکسیژن رسانی کند و خون غنی از مواد غذا‌یی را به اندام‌ها و بافت‌ها‌ی بدن برساند.

مراکز کنترل و پیشگیر‌ی بیمار‌ی (CDC)[12] ارزیابی می‌کنند که حدود 7.5 میلیون نفر از مردم ایالات متحده امریکا، مبتلا به نا‌رسا‌یی قلب هستند و در سال 2009 از هر 9 فوت، 1 فوت در اثر ابتلا به این عارضه بوده است.

حدود نیمی از مبتلایان به نا‌رسا‌یی قلب، پس از تشخیص این بیمار‌ی، بیش از 5 سال عمر نمی‌کنند.

 

روشی عملی برای محاسبه سابقه وزن

پزشکان در ارزیابی رایج بیمار‌ی قلبی و خطر نا‌رسا‌یی قلب، کلسترول، فشار خون، رژیم غذا‌یی، شاخص توده بدنی و سابقه خانوادگی بیمار‌ی قلبی-عروقی را مورد سنجش قرار می‌دهند.

دکتر مایکس متذکر می‌شود در حالی که در چنین سنجشی، ارزیابی عادی شاخص توده بدنی در سالمندان سود‌مند است، سابقه وزن می‌تواند مفید‌تر باشد.

بنا‌براین، دکتر مایکس و گروهش به بررسی روشی کار‌بردی برای محاسبه سابقه وزن پرداختند که برای آگاهی‌دادن از ارزیابی رایج بالینی، مناسب است.

این گروه، داده‌ها‌ی مطالعه تحقیقی مرکز تحقیق چند قومی تصلب شرایین (MESA)[13] را که بر روی 437.6 نفر در شش ایالت مختلف امریکا انجام شده بود، به‌کار برد. این افراد که 53 درصد آنها زن بودند در طی سال‌ها‌ی 2000 تا 2002 و در سن 62 سالگی، در این تحقیق شرکت کردند.

با توجه به ترکیب قومی، 39 درصد گروه سفید‌پوست، بیش از 26 درصد افریقا‌یی-امریکا‌یی، 22 درصد هیسپانیک[14] و تنها 12 درصد چینی-امریکا‌یی بودند.

در آغاز تحقیق، شرکت‌کنندگان پرسش‌نامه‌ها‌یی را که درباره وزن دوره 20 و 40 سالگی آنها بود، پُر کردند.

در طی انجام این تحقیق که به‌طور متوسط 13 سال ادامه یافت، کلاً پنج نفر وزن خود را ارزیابی کردند.

محققان سنجش وزن را به شاخص توده بدنی تبدیل کردند که از طریق تقسیم وزن بر‌حسب کیلو‌گرم بر مجذور قد بر‌حسب متر محاسبه شد. آنها شاخص توده بدنی پایین‌تر از 25 را میزانی نرمال، بین 25 و پایین‌تر از 30 را اضافه وزن و 30 و بالا‌تر را در زمره چاقی، طبقه‌بند‌ی کردند.

 

سابقه وزن به خطر نا‌رسا‌یی قلب مربوط می‌شود

در طی ادامه این تحقیق، 290 نفر دچار نا‌رسا‌یی قلب شدند. 828 نفر دیگر، حمله قلبی، سکته مغز‌ی یا دیگر عوارض ناشی از تجمع پلاک (رسوب چربی) در شریان را تجربه کردند، یا به دلیل یکی از این عوارض فوت کردند.

به گفته دکتر مایکس، همان‌طور‌که آنها انتظار داشتند ارتباطی بین سنجش وزن به‌دست آمده از بررسی‌ها‌ی انجام شده و خطر میزان بروز نا‌رسا‌یی قلب، وجود دارد.

به میزان هر 5 کیلو‌گرم در هر متر مربع افزایش شاخص توده بدنی، خطر میزان بروز نا‌رسا‌یی قلب به 34 درصد رسید. اهمیت این سنجش پس ازتوضیح درباره دیگر عوامل خطر احتمالی، مانند مصرف دخانیات، سن، ورزش، دیابت و فشار خون، قرار دارد.

با این وجود، تحقیقات بیشتر نشان داد که گزارش چاقی بد در سن 20 سالگی، خطر‌ نا‌رسا‌یی قلب را تا بیش از سه برابر افزایش می‌دهد. گزارش چاقی بد در سن 40 سالگی، به خطر دو برابر‌ی نا‌رسا‌یی قلب مربوط می‌شود.

افراد‌ی که شاخص توده بدنی نرمالی در سن 20 سالگی و 40 سالگی داشته‌اند، در مقایسه با این احتمالات خطر قرار گرفتند.

 

پزشکان باید درباره سابقه وزن سؤال کنند

این گروه متذکر شدند که خود-گزارشی می‌تواند خلاف ضعف حافظه باشد، اما آنها نشان می‌دهند که بیشتر سالمندان در به خاطر آوردن وزن دوران جوانی خود، توانا‌یی منطقی دارند.

به پیشنهاد این گروه، تنها پرسش درباره سابقه وزن می‌تواند سود‌مند باشد. و با این وجود، درحالی‌که روشی آسان در ارزیابی رایج بالینی است، بیشتر پزشکان در این مورد سؤال نمی‌کنند.

دکتر مایکس، خواهان تحقیق بیشتر‌ درباره بهره‌مند‌ی بهتر از سابقه وزن خود-گزارش شده در درمان بالینی و پرونده‌ها‌ی الکترونیکی سلامت، است.

یافته‌ها‌ی ما بر اهمیت حفظ همیشگی وزنی سالم تأکید دارند، چرا‌که اضافه وزن خیلی زیاد در دوران جوانی، برای سلامت قلب خطر بیشتر‌ی دارد.

دکتر ارین دی. مایکس

[1] Catharine Paddock

[2] Paula Field

[3] primary care

[4] Johns Hopkins School of Medicine

[5] Baltimore

[6] Journal of the American Heart Association

[7] self-reported lifetime weight

[8] body mass index

[9] Erin D. Michos

[10] associate professor of medicine

[11] congestive heart failure (CHF)

[12] Center for Disease Control and Prevention

[13] Multi-Ethnic Study of Atherosclerosis

 مردم اسپانیا‌یی زبان یا پرتغالی زبان امریکا‌ی لاتین[14]