(پ.ن: یک drink برابر با 12 اونس آب جو، 5 اونس شراب و 5/1 اونس از نوشیدنی‌های تقطیرشده مانند ودکا، ویسکی و تکیلا است)

بسیاری از مردم از نوشیدن یک لیوان شراب یا آب جو در حین شام لذت می‌برند و اعتقاد دارند که این میزان کم از الکل احتمالا بر سلامت آن‌ها اثرگذار نیست. با‌ این ‌‌وجود یک مطالعه جدید هشدار داده است که میزان اندک در روز می‌تواند بر سلامتی مؤثر باشد.

در ماه اوت ما یک بررسی مروری در مقیاس بزرگ انجام دادیم که نتیجه‌ای بدون ابهام به ما نشان داد: در حقیقت مصرف هر میزان از الکل بی‌خطر نیست.

نویسنده اصلی دکتر امانوئل گاکیدو به این باور  اشاره کرد که 1 یا 2 درینک برای سلامتی مفید است. او این باور را افسانه‌ای می داند. دکتر گاکیدو بیان کرد، تحقیقات او و همکارانش نشان داده است که هر میزان از مصرف الکل با افزایش خطر مرگ زودرس، سرطان و بیماری‌های قلبی-عروقی مرتبط است.

در حال حاضر، پژوهشگرانی از دانشگاه پزشکی سنت-لوئیز در واشنگتن در رابطه بااینکه مصرف همان میزان اندک 1 درینک در روز چه میزان می‌تواند مضر باشد به نتایج بیشتری رسیده‌اند.

مطالعات جدید به ‌ویژه بر اثر الکل در افرادی که جزو مصرف کنندگان الکل به میزان اندک هستند (مشروب‌خواری سبک) تمرکز کرده است و نتایج آن که به تعداد زیادی از جوامع مرتبط است در مجله ” تحقیقات بالینی و تجربی” چاپ ‌شده‌ است.

دکتر سارا. ام. هارتز، مسئول اصلی مطالعه می‌گوید: درگذشته به نظر می‌رسید که مصرف یک یا دو Drink در روز مسئله مهمی نبود و حتی مطالعاتی وجود داشت که مصرف این میزان را برای افزایش سلامتی توصیه می‌کردند.

او هشدار می‌دهد که: اما در حال حاضر ما می‌دانیم، حتی افرادی که کمترین میزان را به‌صورت روزانه مصرف می‌کنند در خطر افزایش‌یافته‌ی مرگ‌ومیر هستند.

 

حتی مصرف اندک نوشیدنی الکلی هم خطر مرگ را افزایش می‌دهد

نویسندگان مطالعه ذکرشده داده‌های ناشی از 434321 شرکت‌کننده را که دارای سن 18 تا 85 سال بودند آنالیز کردند. از این تعداد 340668 فرد (با سن 18 تا 85 سال) توسط مصاحبه پیمایش سلامت ملی وارد مطالعه شدند و 93653 نفر (با سن 40 تا 60 سال) اطلاعات مرتبط با سلامتی را در مراکز سازمان سلامت کهنه سربازان برای این افراد فراهم می‌کردند.

دکتر هارتز و گروه وی یافتند که افرادی که 1 یا 2 drink به مدت 4 بار یا بیشتر در هفته مصرف می‌کنند در مقایسه با افرادی که 3 بار یا کمتر در هفته نوشیدنی الکلی مصرف می‌کنند، 20 درصد بیشتر در معرض خطر مرگ زودهنگام هستند. این افزایش خطر مرگ در تمام گروه‌های سنی ثابت است.

دکتر هارتز یادآور شد که: افزایش 20 درصدی در خطر مرگ در افراد سالمند موضوع مهم‌تری است زیرا این افراد بدون مصرف الکل نیز بیشتر در معرض خطر مرگ هستند.

او افزود: نسبتا افراد کمتری در دهه بیستم زندگی دچار مرگ می‌شوند، بنابراین 20 درصد افزایش در مرگ‌ومیر میزان اندک اما همچنان قابل‌توجه است.

همان طور که سن افراد بیشتر می شود، خطر مرگ به هر دلیلی در آن ها افزایش می یابد، بنابراین افزایش خطری 20 درصدی در سن 75 سالگی موجب مرگ بیشتری نسبت به سن 25 سالگی می شود.

خطر مصرف نوشیدنی الکلی بیشتر از هرگونه مزیت ناشی از مصرف آن است

یک مطالعه‌ای که امسال منتشر شد توصیه کرد، به نظر می‌رسد که خطر بیماری‌های قلبی عروقی در افرادی که تنها میزان اندکی الکل مصرف می‌کنند_ حداکثر یک drink در روز_ کمتر از افرادی است که الکل بیشتری مصرف می‌کنند یا از الکل پرهیز می‌کنند.

بااین‌وجود، دکتر هارتز و گروهش آشکار کردند که خطرات مصرف الکل حتی در افرادی که مصرف اندکی دارند بیشتر از مزایای مصرف آن است.

هنگامی‌‌که دانشمندان خطر بیماری‌های قلبی-عروقی را مورد ارزیابی قراردادند، مشاهده کردند، باوجود اینکه مصرف اندک الکل از برخی جهات محافظت‌کننده قلب است، اما مصرف روزانه آن حتی به میزان اندک خطر سرطان را افزایش می‌دهد.

دکتر هارتز توضیح می‌دهد: به نظر می‌رسد که مصرف 1 یا 2 drink، به مدت 4 روز در هفته در برابر بیماری‌های قلبی-عروقی محافظت‌کننده باشد، اما مصرف روزانه فواید ذکرشده را از بین می‌برد.

او هشدار می‌دهد: با توجه به خطر سرطان، هر میزان از نوشیدن الکل زیان‌آور است.

بااین‌حال دکتر هارتز همچنین معتقد است که در آینده، ممکن است مراقبان سلامت (توضیح مترجم: واژه‌ای که در سیستم سلامت برای تمام افراد فراهم‌کننده خدمات سلامتی استفاده می‌شود) توصیه‌های فردی‌تری برای بیماران خود ایجاد کنند.

بنابراین مراقبان سلامت ممکن است به افرادی که در خطر بیماری‌های قلبی-عروقی هستند توصیه کنند که گاهی اوقات از این نوشیدنی‌ها مصرف کنند. در مقابل ممکن است افرادی را که در خطر سرطان هستند به ترک کامل الکل تشویق کنند.

دکتر هارتز توضیح می‌دهد: اگر شما توصیه‌های پزشکی را برای یک فرد شخصی‌سازی می‌کنید، ممکن است شرایطی وجود داشته باشد که تصور کنید مصرف چند وقت یک‌بار نوشیدنی‌های الکلی مفید است؛ اما به‌طورکلی، من فکر می‌کنم که نباید مردم مصرف یک لیوان شراب در روز را سالم تلقی کنند.