آمار بیماری های قلبی یک آمار هشدار دهنده و نگران کننده است و این بیماری اولین علت مرگ و میر در بسیاری از کشورها از جمله ایالات متحده است. برای جلوگیری از این بیماری نباید سالمند باشید و یا سابقه خانوادگی مشکلات قلبی داشته باشید.

علیرغم اعداد، شما می توانید با انجام برخی عادت های درست از این بیماری جلوگیری کنید، حتی اگر سابقه بیماری قلبی داشته باشید. بهتر است شروع به آموزش های لازم در مورد استراتژی های پیشگیری کنید و به آنها عمل کنید. هرچه زودتر شروع به کار کنید، بیشتر می توانید خطرات آن را کاهش دهید.

چگونه شروع کنید؟
بهتر است به دیدن پزشک متخصص خود بروید و شروع به درمان کنید. به پزشک خود بگویید که می خواهید یک ارزیابی کلی درباره خطرات قلبی داشته باشید. پزشک عوامل خطرساز مانند سن، سابقه شخصی و خانوادگی، وزن، فشار خون و تاریخچه ورزشی را می داند. ارزیابی خطرات قلبی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

– آزمایش خون مانند مشخصات چربی برای اندازه گیری کلسترول خوب (HDL)، کلسترول بد (LDL) و تری گلیسیرید

– الکتروکاردیوگرافی، یا ECG برای ارزیابی فعالیت الکتریکی قلب و کمک به تشخیص برخی از انواع بیماری های قلبی

– اکوکاردیوگرافی، استفاده از امواج صوتی برای گرفتن یک تصویر از قلب. این تصویر می تواند پمپاژ غیر طبیعی قلب و یا آسیب حمله قلبی را نشان دهد.

– آنژیوگرافی برای گرفتن عکس از جریان خون از طریق شریان های قلب. این تصویر نشان می دهد که آیا عروق مسدود شده ای دارید یا خیر.

– آزمایش استرس برای دیدن اینکه چگونه ورزش روی قلب تاثیر می گذارد و چقدر جریان خون از طریق شریان های شما جریان می یابد.

بعد از آزمایشات چه کاری باید انجام دهید؟
بعد از اینکه آزمایشات را انجام دادید برای اطلاع از نتایج، مجددا به پزشک مراجعه کنید. با دقت به ارزیابی دکتر گوش دهید و سؤالاتی را مطرح کنید تا بدانید چگونه می توانید خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهید.

پس از قرار ملاقات، اطمینان حاصل کنید که به توصیه های پزشک در مورد تغییر سبک زندگی عمل می کنید. این توصیه ها شامل ترک سیگار، رژیم غذایی سالم و فعالیت ورزشی منظم است. میزان کلسترول را در رژیم غذایی خود به کمتر از 300 میلی گرم در روز کاهش دهید و بیشتر روزهای هفته حداقل 30 دقیقه فعالیت بدنی متوسط داشته باشید.

بسیار مهم است که داروهای خود را درست مصرف کنید. این داروها می تواند شامل داروهایی برای کلسترول بالا، فشار خون بالا و لخته های خون باشد. مصرف داروها را طبق تجویز دکتر مصرف کنید، مصرف نادرست آن خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد. همچنین با پزشک خود تماس بگیرید و هر گونه علائم جدید، عوارض جانبی و یا مشکلات دیگر را به او اطلاع دهید.

حتی اگر شما هیچ مشکلی نداشته باشید، حتما به قرار ملاقات های خود بروید. آزمایشات و بازبینی های منظم این امکان را فراهم می کند تا پزشک خطر ابتلا به بیماری قلبی را کنترل کند و تشخیص دهد که آیا درمان و استراتژی های پیشگیری در حال کار است یا خیر.

اگر درد قفسه سینه دارید، می توانید نیتروگلیسیرین یا سایر داروهای کاهش درد قفسه سینه را مصرف کنید. اگر داروهای کاهش درد قفسه سینه ندارید یا درد بعد از پنج دقیقه از بین نرفت، با اورژانس تماس بگیرید.

از کجا می توانید کمک بیشتری بگیرید؟
اگر از برنامه پیشگیری بیماری قلبی استفاده کردید از پزشک خود سوال کنید. این برنامه های رسمی توسط متخصصان پزشکی و اغلب از طریق بیمارستان های محلی اداره می شود. برنامه های پیشگیری بیماری قلبی، یک برنامه درمان شخصی را پشتیبانی می کنند و به شما کمک می کند تا:

عوامل خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهید.

از اولین حمله قلبی یا حمله قلبی عروقی جلوگیری کنید.

نیاز به روش های عمده، مانند آنژیوپلاستی، استنت، یا جراحی بای را به تأخیر بیندازید.

سلامت قلب و عروق را بهبود بخشید و شیوه زندگی و کیفیت زندگی خود را تغییر دهید.

اقدامات خود را افزایش دهید و شانس زندگی خود را برای زندگی طولانی و قلب سالم افزایش دهید.