بیماری های قلبی اولین علت مرگ و میر در بسیاری از کشورها از جمله ایالات متحده هستند. با انجام برخی عادت های درست می توانید از این بیماری جلوگیری کنید، حتی اگر سابقه بیماری قلبی داشته باشید. هرچه زودتر شروع به کار کنید، بیشتر می توانید خطرات آن را کاهش دهید.

چگونه شروع کنید؟
بهتر است به دیدن پزشک متخصص خود بروید و شروع به درمان کنید. به پزشک خود بگویید که می خواهید یک ارزیابی کلی درباره خطرات قلبی داشته باشید. پزشک عوامل خطرساز مانند سن، سابقه شخصی و خانوادگی، وزن، فشار خون و تاریخچه ورزشی را بررسی می کند. ارزیابی خطرات قلبی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

– آزمایش خون مانند مشخصات چربی برای اندازه گیری کلسترول خوب (HDL)، کلسترول بد (LDL) و تری گلیسیرید

– الکتروکاردیوگرافی، یا ECG برای ارزیابی فعالیت الکتریکی قلب و کمک به تشخیص برخی از بیماری های قلبی

– اکوکاردیوگرافی، استفاده از امواج صوتی برای گرفتن یک تصویر از قلب. این تصویر می تواند پمپاژ غیر طبیعی قلب و یا آسیب حمله قلبی را نشان دهد.

– آنژیوگرافی برای گرفتن عکس از شریان های قلب. این تصویر نشان می دهد که آیا عروق مسدود شده ای دارید یا خیر.

– آزمایش استرس برای دیدن اینکه چگونه ورزش روی قلب تاثیر می گذارد و جریان خون چگونه از طریق شریان ها جریان می یابد.

بعد از آزمایشات چه کاری باید انجام دهید؟
بعد از اینکه آزمایشات لازم را انجام دادید برای اطلاع از نتایج، مجددا به پزشک مراجعه کنید. با دقت به ارزیابی دکتر گوش دهید و سؤالاتی را مطرح کنید تا بدانید چگونه می توانید خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهید.

پس از قرار ملاقات، اطمینان حاصل کنید که به توصیه های پزشک در مورد تغییر سبک زندگی عمل می کنید. این توصیه ها شامل ترک سیگار، رژیم غذایی سالم و فعالیت ورزشی منظم است. میزان کلسترول را در رژیم غذایی خود به کمتر از 300 میلی گرم در روز کاهش دهید و بیشتر روزهای هفته حداقل 30 دقیقه فعالیت بدنی متوسط داشته باشید.

بسیار مهم است که داروهای خود را درست مصرف کنید. این داروها می تواند شامل داروهایی برای کلسترول بالا، فشار خون بالا و لخته های خون باشد. مصرف داروها را طبق تجویز دکتر مصرف کنید، مصرف نادرست آن خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد. همچنین با پزشک خود تماس بگیرید و هر گونه علائم جدید، عوارض جانبی و یا مشکلات دیگر را به او اطلاع دهید.

حتی اگر هیچ مشکلی نداشته باشید، حتما به قرار ملاقات های خود بروید. آزمایشات و بازبینی های منظم این امکان را فراهم می کند تا پزشک خطر ابتلا به بیماری قلبی را کنترل کند و تشخیص دهد که آیا درمان و استراتژی های پیشگیری در حال کار است یا خیر.

اگر درد قفسه سینه دارید، می توانید نیتروگلیسیرین یا سایر داروهای کاهش درد قفسه سینه مصرف کنید. اگر داروهای کاهش درد قفسه سینه ندارید یا درد بعد از پنج دقیقه از بین نرفت، با اورژانس تماس بگیرید.

از کجا می توانید کمک بیشتری بگیرید؟
اگر از برنامه پیشگیری بیماری قلبی استفاده کردید از پزشک خود سوال کنید. این برنامه های رسمی توسط متخصصان پزشکی و اغلب از طریق بیمارستان های محلی اداره می شود. برنامه های پیشگیری بیماری قلبی، یک برنامه درمان شخصی را پشتیبانی می کنند و کمک می کند تا:

عوامل خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهید.

از اولین حمله قلبی یا حمله قلبی عروقی جلوگیری کنید.

نیاز به روش های عمده، مانند آنژیوپلاستی، استنت، یا جراحی بای را به تأخیر بیندازید.

سلامت قلب و عروق را بهبود بخشید و شیوه زندگی و کیفیت زندگی خود را تغییر دهید.

اقدامات خود را افزایش دهید و شانس زندگی خود را برای زندگی طولانی و قلب سالم افزایش دهید.